25 Mart 2019 Pazartesi

Fotoğrafların Şahitliğiyle Halep'in Dünü, Bugünü ve Yarını

18 Nisan 2018 Çarşamba 15:10 tarihinde eklendi | 725 defa okundu

Mimar Sinan’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından bir program düzenlendi. Dış İlişkiler Ofisi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programda Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Görevlisi Mahmoud Zeyn El Abidin, Halep’teki tarihi eserlerin üzerindeki savaşın etkilerini anlatan “Halep; Dün, Bugün ve Yarın - Kentteki Tarihi Eserlerin Üzerindeki Savaş Etkileri” isimli bir konferans verdi. Ardından da “Halep Dün, Bugün ve Yarın” temalı sergi açıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atila Gül,kültürel mirasın günümüzde korunması noktasında  “savaş” ve “terör”ün ciddi anlamda olumsuzluk oluşturduğunu söyledi. “Savaş ve hukuk çerçevesi içerisinde bir takım kurallar var. Terör, dünyanın çok büyük sorunu bunu çözmemiz gerekiyor.” diyen Gül, kültürel mirasın bütün insanlık için önemli olduğunu, bunların yaşatılması ve korunması gerektiğini söyledi.

“Halep; Dün, Bugün ve Yarın - Kentteki Tarihi Eserlerin Üzerindeki Savaş Etkileri” konulu sunumunu yapan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Görevlisi Mahmoud Zeyn El Abidin de Halep evlerinin mimarisi, vakıfların şehrin mimari dokusu gibi konuları ele aldı.

Kent dokusundaki kalıntıların gözle görülebilir olduğundan bahseden El Abidin, askeri mimar (suru-kapıları ve kalesi), dini mimar (emevi-zenki Eyyubi), Halep sivil mimari (Halep çarşısı), Halep’in teknik çizimleri, plan özellikleri(tipoloji), mimari işçilik ve süslemeleri, görseller üzerinden örneklendirerek aktardı. Halep’in geleneksel evleri ve mahalle kültürünün Mardin, Antep, Urfa evlerini andırdığını söyleyen El Abidin, Halep’i çok özlediğini dile getirerek fotoğrafların yansıttığı duygulardan bahsetti.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan El Abidin, “Halep Dün, Bugün ve Yarın” temalı sergiyi öğrencilerle birlikte gezdi.

 


 

E-POSTA

AKADEMİK TAKVİM

PERSONEL

PERSONEL

KARARLAR

DOKÜMANLAR

ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI

TASARIM VE PLANLAMA TOPLULUĞU

Mimarlık Klübü çeşitli faaliyetlerle öğrencileri desteklemektedir.

İLETİŞİM

Süleyman Demirel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Batı Yerleşkesi / ISPARTA

Tlf: +90 246 211 82 22

Fax: +90 246 211 82 31

                     

E-mail: mimarlik@sdu.edu.tr